Bratislava Design Week 2015

Pi, 12.jún 2015 22:52

Akcií, ktoré prezentujú súčasný dizajn v Bratislave nikdy nie je dosť. Jednou z nich je aj Bratislava Design Week - Medzinárodný festival súčasného dizajnu

Súčasný dizajn ma baví, najmä ak mi má čo povedať, ponúknuť nejakú skúsenosť, asociáciu, vnem mne blízky. Mám rada svieži vietor, dizajnérov, ktorí tvoria neopozerané veci, radi sa hrajú a skúšajú hranice toho-ktorého materiálu, prípadne tie hranice prekračujú. 

 

Festival sa koná v nevyužívanej budove na Laurinskej 14. Už je to nejaký ten piatok, čo som tam každý deň drala školské lavice. Na tieto miesta mám v pamäti uložené len tie najkrajšie spomienky. Aj keď sa odvtedy tento priestor zvnútra zmenil na nepoznanie, nostalgii som sa nevyhla.

Ale späť k dizajnu. Aj tento rok cítiť návrat k prírodným materiálom, udržateľnosti a snahu o prepojenie tradičného a moderného. Je to presne to, čo čakám od predmetu, ktorý chcem mať doma alebo nosiť každý deň so sebou. Je to jeho úprimnosť. Úprimnosť pri výbere materiálu, pri spôsobe výroby a koniec koncov aj pri dizajne. To, že sa nehrá na niečo, čím nie je.

 

Také sú napríklad tašky UASHMAMA. Naživo som si ich prvý raz ohmatala na jarnom Urban Markete, ale tentoraz som neodolala a jeden nádherný kúsok odišiel so mnou. Je to láska na prvý pohľad, čo vám budem hovoriť. Papier je na výrobu tašiek netradičný materiál. Ale tento papier má niečo do seba. Je pevný, dá sa čistiť vodou a vyrába sa z odpadovej celulózy. Čo to znamená? Ani jeden strom, vyrúbaný kvôli mne. Ruky mi neustále kĺžu po jej príjemnom povrchu a jej kožený vzhľad priťahuje pohľady. Tašky aj ostatné produkty - vrecká a výrobky pre domácnosť, sa šijú ručne v talianskej rodinnej dielničke.

 

Ako ďalšie ma zaujali stolové lampy mladého dizajnéra Eugena Pauloviča. S týmto typom lampy sa na dizajnérskej scéne už nejaký ten čas vídame, ale táto je mimoriadne vydarená, prepracovaná do najmenšieho detailu a cítiť z nej poctivú ručnú robotu. Musím povedať, že si na ňu robím seriózny zálusk a jej cena ma veľmi milo prekvapila. Páči sa mi, ako dizajnér vyriešil káblik, ktorý je úplne priznaný a jeho farbu si zákazník môže zvoliť sám. Eugen má v pláne aj väčšiu stojatú lampu s kladkovým systémom, ktorej prototyp už je na svete a je nemenej zaujímavá. Pre deti ponúka krásne drevené odrážadielko. 

 

Oku lahodiace České patro predstavilo tvorbu českých dizajnérov. Zaujímavá je skladacia stolička XOXO od Ondřeja Pelikána, vyrobená s minimom odpadu, alebo výrobky zo skla, dreva či vlny.

 

Z našich predajcov sa mi veľmi páčila ponuka optiky IOKO. Prudko nositeľné a zároveň dizajnovo vymakané okuliare, na ktorých idete oči nechať. 

 

Čisté línie v odievaní - to ja môžem. Kleidplan ma potešil svojou strihovou strohosťou, z ktorej cítiť ruku architekta.

 

Skvelé plastiky Sylvie Jokelovej, ktoré sa páčili môjmu skoro trojročnému Maťovi.

 

Nájdete tu aj predajcov, s ktorými sa možno stretnúť na iných "handmade" podujatiach, akým je napríklad Urban Market. 

 

Pre mňa teda príjemne strávené piatkové popoludnie, aj keď mám pocit, že táto akcia si svoje miesto medzi ľuďmi stále ešte hľadá. Ja určite prídem aj nabudúce. A čo vy? Ešte dnes a zajtra máte šancu. Tak utekajte!

Ahoj, volám sa Júlia

som milovníčka módy a dizajnu, zároveň vyznávam minimalizmus ako životný štýl.

Mám rada tradičné remeslá. Mám rada, keď veci voňajú prácou ľudských rúk a vyžarujú auru zabudnutých starých čias. Rada sa dotýkam prírodných materiálov, tvorím z nich a obklopujem sa nimi.

Vymyslela som si obchodík, v ktorom kúsok svojho sveta ponúkam aj vám.